+48 22 403 11 00 | 723 200 411

Niestety nie tylko my kochamy wakacje. Choroby również je lubią. Zwłaszcza infekcje grzybicze. Dlatego po sezonie urlopowym wracamy z tematem, który dla wielu z nas może być istotny. O grzybicach, ich pochodzeniu i leczeniu, rozmawiamy z naszym ekspertem, dr Michałem Szczerbą.

Skąd się biorą grzybice?

– Grzybice to zakaźne infekcje skóry powodowane przez patogeny takie, jak dermatofity, pleśniaki czy drożdżaki. Możemy mówić o czterech podstawowych grupach grzybic. Są to grzybice powierzchowne, skórne, podskórne i układowe. W praktyce dermatologicznej mamy do czynienia z grzybicami skóry owłosionej i gładkiej, a także grzybicą paznokci, rąk i stóp oraz błon śluzowych.

Kiedy możemy mówić o grzybicy? Jak możemy ją rozpoznać?

– Na skórze obserwujemy wykwity rumieniowo-złuszczające z ogniskami nadmiernego rogowacenia. Mogą pojawić się też krostki na obwodzie wykwitów. W przypadku grzybicy paznokci dochodzi do oncholizy, czyli odwarstwiania płytki paznokciowej od łożyska,  i wykruszania płytek paznokci wraz z rogowaceniem podpaznokciowym, zmianą zabarwienia płytki oraz niekiedy ze stanem zapalnym wału paznokciowego.  Z kolei przy grzybicy owłosionej skóry głowy obserwujemy zapalenie mieszków włosowych, łamliwość włosów, a nawet
ogniska łysienia. Tu grzybica może przebiegać ze zmianami rumieniowo-pęcherzykowatymi i rumieniowo-grudkowymi lub zmiany mogą mieć charakter mieszany. Jeśli mamy do czynienia z grzybicą jamy ustnej to możemy zauważyć zmiany w postaci białawych nalotów z możliwym współwystępowaniem nadżerek.

Jak wygląda diagnostyka infekcji grzybiczej?

– Sam obraz kliniczny zmian to mało. Bardzo ważny jest właściwie przeprowadzony wywiad z pacjentem. Lekarz musi uwzględnić choroby predysponujące do grzybicy. Mam na myśli cukrzycę oraz zaburzenia odporności. Istotne są też narażenia zawodowe oraz środowiskowe.
Podstawą rozpoznania grzybicy jest diagnostyka laboratoryjna.  Wykonywana jest w pracowni mikologicznej.  Badane są zeskrobiny ze skóry lub paznokci, włos pacjenta lub materiału pobranego podczas wymazu z jamy ustnej. Zmienione chorobowo miejsca oglądane są także w świetle lampy Wood’a, która wykorzystuje wykorzystującej zjawisko fluorescencji.  W przypadku wątpliwości wykonuje się również
badanie histopatologiczne wycinków ze zmian skórnych.

A jak leczymy grzybice?

– Grzybice powierzchniowe leczymy zwykle miejscowymi preparatami przeciwgrzybiczymi z grupy pochodnych imidazolu. W przypadku grzybicy opornej na leczenie stosuje się doustne preparaty przeciwgrzybicze. Z kolei w grzybicy paznokci podstawą terapii jest leczenie ogólne skojarzone. W grzybicy owłosionej skóry głowy preferowane jest leczenie ogólne.  Leki miejscowe stanowią jedynie uzupełnienie terapii. Ale o wyborze terapii zawsze decyduje lekarz.

 

Fot. Apostolos Vamvouras/ Unsplash