Trądzik należy potraktować holistycznie – podkreśla nasz ekspert, dr Anna Czaplicka, z którą rozmawiamy o leczeniu tej choroby.
– Jak już wspomniałam wcześniej, musimy zająć się pielęgnacją, dietą, a także aktywnością fizyczną. Odpowiedni sposób postępowania może znacznie ograniczyć powstawanie trądziku.
Jak zatem powinniśmy postępować, aby zapobiec negatywnym efektom nadprodukcji hormonów, które są głównym winowajcą w nadmiernej produkcji łoju w okresie dojrzewania?
– Musimy przede wszystkim zadbać o odpowiednią dietę i redukcję stresu. Niewłaściwy sposób odżywiania może nasilać występowanie trądziku. Dobrze jest zatem unikać pokarmów, które mają wpływ na zaburzenia procesów metabolicznych. Mam na myśli np. rezygnację z jedzenia ostrych dań lub tych, którzy zawierają dużo cukrów prostych. Warto pokusić się także o włączenie do diety odpowiednich suplementów. Warto skonsultować to z dietetykiem.
Stres zdaje się odgrywać także niebagatelną rolę na objawy zaostrzenia trądziku.
– Stres krótkotrwały nie będzie groźny, ale długotrwałe stany napięcia nerwowego mają znaczenie. Dlatego dobrze jest, mówiąc kolokwialnie, po prostu wyluzować. Wiem, że łatwo się mówi, ale w leczeniu trądziku należy o tych wszystkich aspektach, także tym mentalnym, pamiętać.
Kluczowym problemem przy trądziku jest nadmiar sebum. Jak go usuwać?
– Możemy je eliminować za pomocą środków myjących, ale z pewnym zastrzeżeniem. Skóra wrażliwa nie lubi nadmiernego odtłuszczania. Jeśli użyjemy zbyt mocnego specyfiku to skóra wyprodukuje nową warstwę tłuszczową. Zrobi to jakby na zapas, żeby się zabezpieczyć.
Ale chyba nie o to nam chodzi?
– Absolutnie nie. Dlatego skórę z tendencją do trądziku należy myć łagodnymi środkami. I co ważne: nie częściej niż 1-2 na dobę.
Czy można myć skórę mydłem?
– Mydło nie jest środkiem łagodnym. Pamiętajmy o tym.
Kolejnym problemem osób z trądzikiem są bakterie, a właściwie ich nadmiar we wnętrzu mieszków włosowych. Jak ograniczyć ich rozwój?
– Bakterie Propionibacterium acnes, poprzez rozkład sebum, działają drażniąco na sąsiednie komórki. Produkują także toksyny i enzymy, które nasilają procesy zapalne. Dlatego należy sięgnąć po preparaty zawierające środki ograniczające rozwój tych bakterii.
Podsumowując. Jaka jest najważniejsza rada dla osób zmagających się z trądzikiem?
– Bardzo ważna jest wytrwałość i konsekwentna pielęgnacja. Tylko w ten sposób utrzymamy trądzik pod kontrolą. Pamiętajmy, że efekty zastosowanych środków nie będą natychmiastowe. Cykl odnawiania się naskórka trwa około miesiąca. Ważne, żeby prawidłowo dbać o skórę, która tego wyjątkowo potrzebuje.
Dziękuję za rozmowę.
Fot. Humphrey Muleba/ Unsplash